10 Things You Don’t Know About My Finances: Kellee Khalil

     

    Recipe Finder

    Have an Ingredient?

    Plug in the ingredients you have on hand and the Recipe Finder will give you easy and budget-friendly recipes to try.

    Go Now
    [an error occurred while processing the directive]

    [an error occurred while processing the directive]
    [an error occurred while processing the directive]
    [an error occurred while processing the directive]
    • KC

      And I save $9 a juice by making it at home.

      ???? how much is each juice that she would normally buy? Should that be $9/week?

      • Kody

        $9/juice does sound a bit high but most store bough juices are $9 each, and if I juice at home they are $3-5 each. So there definitely is a cost savings, I just don’t know if it is that high.

      • jennafry

        She’s not talking about plain apple juice. If you buy juice that has been “juiced” at places that specialize in juicing, they’re totally $9 each…

      • http://debtblag.com/ Debt Blag

        It’s an interesting anchor point to pick. She could probably save $6 per juice just by buying it at cheaper places.

        Along the same lines, I could say that I save $1 million per day by riding the public subway rather than building my own…or I could say I save $20 a day by not taking cabs.

    • Ken Herbert

      It’s such a shame how the Website Development industry get’s a bad name because of company’s like the one she hired who under-quote and under-estimate just to win over the client. We at dzine it take a different approach and are upfront and honest with the customer about cost and timing. http://www.dzineit.net

    • http://brokeandchic.com/ Broke & Chic

      Great advice to follow!

    • http://debtblag.com/ Debt Blag

      That’s terrific! That savings on juice is *huge*. Think about how far that $9 savings can go toward a nice cushy retirement :)

    • Betty

      Just bought a Keurig a few weeks ago as a Christmas gift for my husband to take to work. Come to find that the three of us in my household use it daily! Saves both money and time from having to make a stop on my way to work, school or wherever.